UYGULAMA MERKEZLERİMİZ »

MARTIN FOURCADE
OLAĞANÜSTÜ BİR BİATLON ŞAMPİYONU

MARTIN FOURCADE

Martin Fourcade, son on yılın muhtemelen en büyük sporcularından birisidir. Başarıları gerçekten nefes kesici boyuttadır. Olimpiyat şampiyonluğu, dünya şampiyonluğu ve dünya kupası şampiyonluğu ile Martin'in kariyeri oldukça başarılı. İki altın ve iki gümüş madalya ile 2017 biatlon dünya şampiyonlarında silinmeyecek bir iz bırakan sporcu, bir sezonda en az 14 zafer kazanarak ve altıncı kez üst üste IBU dünya kupası genel sıralamasında zirvede yer alarak sezonu tamamladı.

Katalonyalı Sıradışı bir Biatloncu
Çocukluğu iki erkek kardeşiyle birlikte Oriental Pyrenees bölgesinde geçen Martin, iki tutkusu olan doğa ve sporu buluştuğu bir çevrede büyümüş. Kariyerine 2006 yılında başlamış olmasına rağmen, Şubat 2010'a Katalonyalı sporcu ilk başarısını elde etmiş. Kanada'nın Batı Kıyısındaki Whistler Olimpik Parkında henüz 21 yaşında olan Martin ilk gümüş madalyasını Vancouver Olimpiyat Oyunlarında kazanmış. Bu madalya, onun çok kısa zamanda dünyanın 1 numaralı biatloncusu olmasını sağlayacak uluslararası bir kariyerin de başlangıcı olmuş aynı zamanda.

Sıradışı yetenekler 
Oriental Pyrenees bölgesinden bir sporcunun Olimpiyat madalyası kazanması için 50 sene geçmesi gerekti. Martin'in doğumundan itibaren vücudunun demirden istifadeyi iyileştiren genetik bir mutasyon geçirdiğini biliyor muydunuz? Olağanüstü fiziksel ve teknik özelliklerinin yanı sıra biatloncu, fark yaratan mental özelliklere de sahip. İster inanın ister inanmayın ama Martin, daima her şeyi kazanan biri olmamış ve deneyimlerini kendini geliştirmek için kullanmış. Martin, bu dayanma kapasitesini tekrarlayan zaferlere rağmen yaptığı işten zevk almaya devam edebilmesi ile birleştiriyor. Eşi benzeri görülmemiş başarılara sahip sporcu on beş yaşından beri biatlonla ilgileniyor ama yine de bir sonraki yarışmaya da aynı heyecanla hazırlanıyor. Psikolojik yetilerinin rakipleriyle karşılaştığı zaman fark yarattığı konusundaki görüşü kendisi de kabul ediyor. Bir atışı kaçırmanın bir madalyaya mal olabileceği bir spor dalında gerçekten inanılmaz bir stres yönetimi becerisine sahip.

Aktif ve özgün bir sporcu 
Martin hiçbir konuda çekincesi olmayan biri. Aklından geçeni, oldukça sade biçimde söyleme cesaretine sahip. Biatloncu, sosyal medya hesaplarında da politik veya sporla ilgili fikirlerini paylaşmaktan hiç çekinmiyor. Kendi uluslararası federasyonu da hiçbir şeyden kaçınmıyor.

Konu doping konusundaki cesarete geldiği zaman Martin “temiz spor” lehine görüşlerini bildiriyor.

İnanılmaz bir kariyere sahip olmasına rağmen, şampiyonluklar ve zaferler onu hiçbir zaman köklerinden ve ailesinden uzaklaştırmamış. Tam bir aile adamı ve bundan da gurur duyuyor.

Martin ile ilgili bazı ilginç bilgiler
Martin Fourcade, daha önce çavuş rütbesiyle The High Mountain Askeri Okulu'nda (EMHM) bulunmuş. Ayrıca 2008 yılından itibaren Fransız askeri kayak takımında da yer alıyor.

2011/2012 sezonundan bu yana, La Calme à Font-Romeu tatil köyündeki bir kayak pistine de adını vermiş durumda.

2013 yılında Martin, Norveç'te kuzey disiplini kayakçılarına verilen en yüksek dereceden ödül olan Holmenkollem madalyasını alan ilk Fransız sporcu oldu.

2014 yılında kendisine Şeref Nişanı takdim edilmiş ve ismi Petit Robert sözlüğüne dahil edilmiştir.

Başarıları

OLİMPİYAT OYUNLARI 
İki Olimpiyat Şampiyonluğu, Soçi 2014
İki gümüş madalya, Vancouver 2010/Soçi 2014 

DÜNYA ŞAMPİYONALARI
10 kez bireysel dünya şampiyonu
Dört kez bireysel gümüş madalya
İki kez bireysel bronz madalya
9 kez takım madalyası (altın, gümüş ve bronz)

DÜNYA KUPASI
Altı kez Kristal küre ödül sahibi (2012 ila 2017)
63 bireysel zafer
115 kez bireysel podyum

DİĞER SPORCULAR

BAYİİ OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ! »

E-BÜLTEN


SOSYAL MEDYA