UYGULAMA MERKEZLERİMİZ »

MAURICE MANIFICAT
EN İYİ FRANSIZ KIR KAYAKÇISI

MAURICE MANIFICAT

Doğuştan sporcu
Fransanın önde gelen kır kayağı sporcusu, Fransız Şampiyonası 2017'de liderlik pozisyonunu güçlendirmek için elinden gelen her şeyi yaptı. Yarışmanın başlangıcında Erkekler 10 km Serbest Stil Kros Kayağı etkinliğinde alkışları hak eden Maurice, Savoy'da serbest stil ve geleneksel stilleri birleştiren bir yarışta Fransa'nın kayaklı koşu altın madalya almasını sağlayarak liderlik pozisyonunu güçlendirdi.

2017 sezonu boyunca Maurice Manificat, Tour de Ski kros kayağı etkinliğinde de olağanüstü bir performans sergiledi. Bu etkinlikte daha önce hiçbir Fransız sporcu bu kadar başarılı olmamıştı Ayrıca Toblach (Dobbiaco), İtalya'da gümüş madalya kazandı ve Alpe Cermis'te en iyi süresini elde etti.

Bundan on yıl önce Maurice ilk kez 23 yaş altı dünya şampiyonasına katılmıştı. 3 turnuva sonrasında, 2009 yılında 15 km serbest stil kros kayağı etkinliğini kazandı. Daha sonra Falun, İsveç'te düzenlenen dünya şampiyonasında 2015 yılında, 15 km serbest stil kros kayağı etkinliği için bir gümüş ve bayrak yarışı için bir bronz olmak üzere ilk iki Elit şampiyona madalyasını aldı.

30 yaşında Fransız Kuzey disiplini kayakçısı en iyi sezonunu geçirmiştir. 2016 yılında, Martin Fourcade ile birlikte Kuzey disiplinine yönelik Chrono d'Or ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Doğayı seven bir sporcu
Son 5 yıldır Vercors bölgesinde yaşamakta ve çeşitli arazi tipleri üzerinde antrenman yapmaktan hoşlanmaktadır. Norveç ve Fransa'daki patenli kayak yarışmalarında ve ayrıca çeşitli dağ denemelerinde ona bir rakibinin numarası sıklıkla takılmaktadır. Bu, onun farklı zemin profilleri üzerinde eğitim alma ve rutin eğitimin monotonluğundan bir kaçış yöntemidir. Yaz aylarında, hareketleri prova etmek için kayaklı paten yapmanın yanı sıra koşma, kuzey disiplini yürüyüşü, vücut geliştirme ve bisiklete/dağ bisikletine binme gibi farklı sporları yapmaktan hoşlanmaktadır. Karla temasını kaybetmemek için buz üzerinde kayak yapmaktan bile hoşlanır. Fransa'nın bazı sıradışı ama güzel bölgelerinde patenli kayak yapmayı sevmektedir.

Doğa aşığı olan ve efor harcamayı seven sporcu artık kayak etkinliklerinden düzenli hayata geçmeyi umut ediyor. Yalnızca kendi yaptığı sporu değil aynı zamanda tüm açık hava sporlarını da tanıtmayı çok istiyor.

Maurice ile ilgili bilinmeyen ve ilginç bazı bilgiler

• En sevdiği müzik tarzı, özellikle Fransız müzisyenlerin elektro-dans-trans şarkılarıymış.
• Maurice, moleküler hücre biyolojisi diplomasını 2011 yılında Grenoble'dan almıştır.
• “İskandinavya'da kayak, tıpkı futbol oynamak gibi. Orada, Fransa'da olduğumdan daha fazla tanınıyorum.”

Başarıları

OLİMPİYAT OYUNLARI 
4x10 km Bayrak Yarışında Bronz madalya (Soçi 2014)
4x10km Bayrak yarışında 4.'lük (Vancouver 2010)
15km bireysel kayak etkinliğinden 6.'lık (Vancouver 2010) 

DÜNYA ŞAMPİYONALARI
15 km serbest stilde gümüş madalya (Falun 2015)
4x10 km Bayrak Yarışında Bronz madalya (Falun 2015)

DÜNYA KUPASI
En iyi dereceleri şu şekildedir:
2010 ve 2016 yıllarında 5.'lik;
2016 mesafe sıralamalarında 2.'lik,
19 defa kürsüye çıkmıştır; bunların 17'si bireysel 2'si takım sporları içindir.

TOUR DE SKI
2017 sıralamasında 4.'lük
2 birincilik dahil 8 etap zaferi

DİĞER SPORCULAR

BAYİİ OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ! »

E-BÜLTEN


SOSYAL MEDYA