UYGULAMA MERKEZLERİMİZ »

BENOIT VALENTIN
SERBEST STİL FRANSIZ HALFPIPE KAYAK UZMANLARINDAN BİRİSİ

BENOIT VALENTIN

Serbest stil tutkunu bir kayakçı
La Plagne bölgesinde yetişen Benoit, alp disiplini kayak yapmaya çok erken bir yaşta başlamış. Bir süre sonra, "bütün gün kırmızı ve mavi kontrol kapıları etrafında gidip gelmek" artık ilgisini çekmemeye başlamış. La Plagne bölgesindeki spor kulübünde 10 yaşındayken serbest stil kayak yapmaya başlamış. Başlangıçta Ben de herkes gibi tepe, slope stil ve halfpipe antrenmanları yapmış. 15 yaşında, en çok sevdiği tür olan halfpipe içinde serbest stil kayak yapmaya karar vermiş. Bu disiplinin oldukça heyecan verici tarafından etkilenen sporcu, derhal çalışmalarına başlamış ve bu dalı bir daha hiç bırakmamış.

1990'ların sonlarında ortaya çıkan bir disiplin olan serbest stil halfpipe kayak, Olimpik branşlar arasına 2014 yılında Soçi Olimpiyatlarında dahil edildi. Üç yıl önce Kristal Küre'yi kazanan 18 yaşındaki Ben Valentin, bu disiplinde gelecek vadeden sporculardan birisi.

Hafızalarda en çok yer edinen zaferi 2011'de kendi evinde kazandığı ünlü kristal küredir; bu onu 2011 Dünya Kupasını kazanma konusunda da teşvik etmiştir.

Freeski projesinden uluslararası podyumlara
La Plagne Spor Kulübü ve Savoie Komitesi ile yıllarca çalıştıktan sonra; Kevin Rolland, Xavier Breton, Thomas Krief ve Greg Guenet ile Freeski Projesinde yer aldı. Daha sonra SFR Freeskiing Turu genel sınıflandırmasında birinci sırayı aldı. Benoit, bu noktadan itibaren uluslararası yarışmalara girmeye karar verdi. Çok çalışmasının, asla tükenmeyen motivasyonunun ve mevcut takımının sayesinde, profesyonel bir kayakçı olma hayalini gerçekleştirmiş oldu.

Bugüne kadar 10 defa Dünya Kupası podyumuna çıkan Ben, güçlü Fransız serbest stil kayak takımında, dünyanın en iyi serbest stil kayakçılarından biri haline geldi.

Ben ile ilgili bazı ilginç bilgiler:
• Kendisini "Serbest Yarışçı" olarak tanımlıyor ve arkadaşları ona Pti Ben diyorlar.
• Zıplamalar sırasında duruş biçimini kaybetme riskini daha iyi anlamak için Ben, trombolinler ve su engelleri ile özel antrenmanlar yapıyor.
• Alp disiplini kayağın yanı sıra tenis ve paraşütle serbest düşüş sporlarıyla da ilgileniyor.

Elde Ettiği Başarılar 

OLİMPİYAT OYUNLARI
2014 Soçi Olimpiyat Oyunlarında 10.'luk

DÜNYA ŞAMPİYONALARI
2017'de 8.'lik (Sierra Nevada, İspanya)
2011'de 8.'lik (Par City Mountain Resort, ABD)

DÜNYA KUPASI
2017 Dünya Kupasında 3.'lük (Pyeongchang, Güney Kore)
2017 SFR Serbest Stil Turunda 4.'lük
2016 Dünya Kupasında 3.'lük (Tignes, Fransa)
2016 Dünya Kupasında 2.'lik (Park City, ABD)
2011 Kristal Küre sahibi 10 kez podyuma çıktı;
4 defa gümüş madalya ve 6 defa bronz madalya kazandı.

X GAMES
Aspen 2016'da Winter X Games'te 3.'lük

DİĞER SPORCULAR

BAYİİ OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ! »

E-BÜLTEN


SOSYAL MEDYA