UYGULAMA MERKEZLERİMİZ »

MARIE BOCHET
EN İYİ FRANSIZ PARALİMPİK KAYAK SPORCUSU

MARIE BOCHET

Dört kez paralimpik şampiyonu olan Marie Bochet, sporcular için mükemmel bir örnek teşkil etmektedir. Nezaketi ve mükemmeliyetçiliği ile tanınan sporcu, pistte hiçbir detayın gözünden kaçmasına izin vermiyor. Bu da onu dünya sahnesindeki en iyi paralimpik kayakçılardan biri haline getiriyor.

Savoie kökenli bir şampiyon
Beaufortin'in yerlisi olan Marie, kayak yapmaya anaokulundayken başlamış. İlk yarışmalarında engelliliği olmayan sporculara karşı mücadele etmiş. 2006 yılında, ortaokula başladığı sırada Marie, Albertville Handisport kulübüne ve ardından Fransız Kayak Federasyonuna katılmış. Böylece ilk kez engelli bir sporcu kabul edilmiş. Marie, sol kolundaki çocukluktan gelen şekil bozukluğu hakkında güvenli bir şekilde konuşuyor. Bunu asla bir zayıflık olarak görmemiş.

18 yaşına geldiğinde Marie, kendisini Vancouver Paralimpik Oyunlarında yarışırken bulmuş. Dört yıl sonra Soçi'de 4 altın madalya kazanmış. 20 yaşına geldiğinde, 4 kategoride altın madalya sahibi olmuş: alp disiplini, süper kombine, Süper-G ve dev slalom. Bu, Fransız ekibi için eşi benzeri görülmemiş bir başarı olmuş. Paralimpik Oyunlarında bu kadar çok madalya kazanan ilk Fransız sporcu olmuş.

Teknik disiplinlerde özellikle kariyerinin başlangıcındaki slalomda bir uzman olan sporcu, günümüzde sınır tanımayan komple bir kayakçı olmuş.

2016 yılında girdiği tüm yarışları kazarank Grand slamı kazanmış. Alp disiplini, slalom, dev slalom ve süper-G kategorilerindeki 4 “küçük” Kristal kürenin yanı sıra Kristal kürenin de sahibi olmuş. 2015-2016 sezonu boyunca 17 dünya kupası yarışmasında 17 zaferle ayrılarak inanılması güç bir başarı elde etmiş.

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur
Marie gerçek bir sporcu. Ama eğitim hayatında da başarılı olmaya karar vermiş. Fiziksel antrenmanları ve yarışmalarını okul takvimiyle birleştirmek için zaman çizelgesini değiştirme konusunda hiç tereddüt etmemiş. Aslında ekonomi ve sosyal bilimler alanında lise diplomasını 2013 yılında almış. Günümüzde ise üst düzey sporculara uyarlanmış bir diploma için Sciences Po Paris'te eğitimine devam etmekte.

Marie hakkında ilginç bilgiler
2014 yılında Martin Fourcade ile birlikte kendisine Şeref Nişanı takdim edilmiştir.
Aynı yıl içinde, spor organizasyonları takvimindeki en prestijli seramoni olan Laureus Spor Ödüllerinde bir ödül kazanmış.
2016 yılında, Fransız ordu kayak takımına katılmış.
Marie, başarısının sırrını şu şekilde paylaşıyor: Anne-babasının ürettiği Beaufort peynirini bolca tüketiyormuş.

Başarıları
2014 Soçi Paralimpik Oyunları'nda dört şampiyonluk
2011, 2013, 2015 ve 2017'de 15 dünya paralimpik şampiyonluğu
Dünya Kupasında 67 zafer
5 büyük Kristal küre
13 küçük Kristal küre

DİĞER SPORCULAR

BAYİİ OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ! »

E-BÜLTEN


SOSYAL MEDYA